Категорії
Авто

Удар РФ по Чорнобилю. Наслідки атаки

 
Російський безпілотник потрапив у сховище, яке береже світ від радіації зруйнованого 4-го енергоблоку Чорнобильської атомної станції, повідомив президент України Володимир Зеленський. Він зазначив, що, за першими оцінками, укриття зазнало суттєвих пошкоджень, проте радіаційный фон не підвищувався, і фахівці безперервно моніторять ситуацію.
 
Привіт від Путіна
 
Згідно з повідомленням Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ), команда агентства, яка працювала на Чорнобильському майданчику, почула вибух у районі нового безпечного конфайнменту близько 01:50 14 лютого.
 
За даними Київської обласної прокуратури, внаслідок пошкодження отримали зовнішню частину одного з енергоблоків та інше обладнання ЧАЕС.
 
Керівник офісу президента України Андрій Єрмак, який зараз перебуває у Мюнхені на конференції з безпеки, повідомив, що новина про попадання дрона до саркофагу ЧАЕС викликала обурення серед учасників зустрічі.
 
“Нині атмосфера така, що всі дуже злі від цієї новини тут, у Мюнхені. Не “стурбовані”, як часто буває, а справді злі. У 80-х роках Кремлю весь світ допомагав цю трагедію ліквідувати, коли Москва кидала на радіацію незахищених людей, Горбачов отримував і техніку, і вчених. Потім увесь світ інвестував у укриття, а сьогодні ці російські дурні запустили по ньому дрон”, – написав він у своєму телеграм-каналі.
 
Зеленський назвав атаку на ЧАЕС у день початку Мюнхенської конференції привітом від російського диктатора Володимира Путіна. “Це говорить про те, що людина точно не хоче миру”, – сказав президент України на прес-брифінгу у Мюнхені.
 
За даними слідства, окупанти атакували ЧАЕС дроном-камікадзе під назвою Герань-2 типу Шахед. Для максимальної вогневої поразки цей ударний безпілотник був споряджений фугасною бойовою частиною. За оцінками експертів, росіяни цілеспрямовано вдарили саме цим об’єктом. Внаслідок влучення пошкоджена конструкція укриття.
 
Купол ЧАЕС
 
Монтаж нового купола ЧАЕС (відомого серед фахівців як новий безпечний конфайнмент), що накрив старий чорнобильський саркофаг, завершився 2016 року. Його розміри: 165 метрів завдовжки, 260 метрів завширшки і 110 метрів заввишки.
 
Перший бетонний саркофаг ЧАЕС – об’єкт Укриття – був побудований до осені 1986 року і планувалося, що він прослужить 20-40 років. Але досить швидко стало зрозуміло, що ця захисна споруда не витримує.
 
Тому у 2007 році після тривалих переговорів із європейськими партнерами уряд України, Європейський банк реконструкції та розвитку, а також консорціум французьких компаній Novarka підписали угоду про будівництво нового укриття.
 
Планувалося, що його буде здано в експлуатацію у 2017 році, але це сталося лише влітку 2019-го.
 
Новий купол ЧАЕС, за задумами фахівців, має поховати четвертий енергоблок, а разом із ним 200 тонн залишків ядерного палива, 43 тисячі кубометрів високорадіоактивних відходів, 630 тисяч радіоактивних відходів та чотири тонни радіоактивного пилу щонайменше на 100 років.
 
Колишній голова фонду Укриття Європейського банку реконструкції та розвитку Саймон Еванс заявив, що зовнішні удари, у тому числі безпілотниками, потенційно можуть призвести до серйозних пошкоджень нового купола ЧАЕС та витоку радіації.
 
Він був розроблений таким чином, щоб бути дуже надійним для таких подій, як екстремальні погодні умови, але він не витримає ракетного удару. Він призначений для зберігання залишків старого зруйнованого реактора та забезпечення можливості довгострокового виведення з експлуатації, але не для захисту від зовнішніх атак”, – сказав експерт.
 
 

Джерело: https://ua.korrespondent.net/ukraine/4756130-udar-rf-po-chornobylui-naslidky-ataky